Your Ad Here ip information
география история/тестове/филми/архив
-----------------------------------------------------

-----------------------------------------------
МАЛКО СМЯХ В СТУДА....
+20°C – Гърците си обличат пуловерите (ако ги намерят).
+15°C – В Хавай си включват отоплението (ако го имат).
+10°C – Американците започват да треперят, руснаците сеят царевица.
+5°C – Можете да видите дъха си. Италианските коли спират да палят. Норвежците се къпят на открито. Руснаците си отварят прозорците.
0°C – Водата замръзва в Америка, но едва започва да се сгъстява в Русия.
-5°C – Френските коли спират да палят.
-10°C – Започвате да планирате пътуване до Австралия.
-15°C – Котката ви настоява да спи във вашето легло. Норвежците си обличат пуловерите.
-18°C – В Ню Йорк засилват отоплението на максимум. Руснаците излизат за последен пикник за сезона.
-20°C – Американските коли спират да палят. В Аляска започват да носят ризи с дълги ръкави.
-25°C – Немските коли спират да палят. Повечето хавайци са мъртви.
-30°C – Политиците започват да говорят за бездомните. Котката ви вече иска да спи в пижамата ви.
-35°C – Твърде студено е за мислене. Японските коли спират да палят.
-40°C – Планирате да си вземете двуседмична гореща вана. Шведските коли спират да палят. Чукчата псува на майка, рита гумата на Волвото, пали Ладата и заминава.
-42°C – Трафикът в Европа замира. Руснаците ядат сладолед.
-45°C – Политиците започват да правят нещо даже и за бездомните.
-50°C – Клепачите ви залепват, щом мигнете. В Аляска хората си затварят прозорците на баните.
-60°C – Полярните мечки започват да мигрират на юг.
-70°C – Адът замръзва.
-73°C – Финландските специални служби евакуират Дядо Коледа от Лапландия. Руснаците си слагат кожените шапки.
-80°C – Адвокатите си прибират ръцете в собствените джобове.
-114°C – Етиловият алкохол замръзва. Руснаците не са много щастливи.
-273°C – Абсолютната нула. Атомите спират да се движат. Руснаците обуват ботуши.
-295°C – 90% от планетата е мъртва. Руският футболен отбор става световен шампион.





Your Ad Here

Най-бързо изчезващите природни чудеса на света

Най-бързо изчезващите природни чудеса на света

Днес, 5 Декември 2010 09:31
(0) (77)
Има места, които можете да посетите по всяко време на годината, има и такива, които могат да се посещават само в определени месеци. А има и трета група, за която трябва да побързате, ако искате да видите, преди тези природни чудеса да са изчезнали завинаги. Изчезването на някои от тях ще бъде пагубно не само за природното богатство, но и за оцеляването на човечеството.

Не е тайна, че човекът е унищожил, изсякъл, употребил и избил немалка част от флората и фауната на планетата Земя. А ако добавим към това глобалното затопляне, получаваме взривоопасна смес, която може да унищожи цели гори, животински видове и природни богатства. И тъй като всички ние, растения, микроорганизми и животни, сме свързани неотлъчно един с друг, всяко действие се отразява на цялата жива система. Вижте десетте природни чудеса в света, които са на път да изчезнат.

1. Големият бариерен риф

Легендарната коралова екосистема до бреговете на Австралия са с обща площ колкото Япония, но учените предупреждават, че тя може да изчезне до 2030 година. Те твърдят, че повишението на температурите на океанската вода само с няколко градуса, комбинирано с повишението на киселинността, може да унищожи 97% от живите организми в рифа. Еколозите препоръчват да употребяваме храната, дарявана ни от океаните, с повече съзнание – в момента на всеки тон изконсумирана храна, поне още толкова се изхвърля неупотребена.

2. Национален парк Глетчер

В средата на 19 век този национален парк, намиращ се в САЩ, е дом на 150 ледника. Днес те са само 26, а прогнозите не са никак обнадеждаващи. Затоплянето на климата кара растенията да цъфтят твърде рано, а това ще попречи на цялостния цикъл, тъй като той зависи от птиците и насекомите (те разнасят прашеца на растенията) – ако те дойдат твърде късно, целият процес ще се разруши.

3. Малдивите

Една от най-ниските островни групи в света, Малдивите - най-високата им точка е 2,3 метра над морското равнище, а средната им височина е 1,5 м. Президентът на страната, Мохамед Нашийд, е решил да даде пример на останалите държави, като постепенно изхвърли от индустрията на островите полезните изкопаеми като гориво, заменяйки ги с екологични алтернативи (кокосови фибри, соларна и вятърна енергия). Целта на страната е да стане „carbon neutral” (чиста откъм емисии на въглероден диоксид) до 2020 година. В случай, че островите започнат да потъват активно (с още около 1.5 метра), в съседните страни е закупена земя, на която да бъде прехвърлено населението от 380 хиляди души.

4. Ледникът на Килиманджаро

Ледената шапка на африканската планина Килиманджаро без съмнение се топи много активно. Неясни са обаче причините за това топене и интензивността му. Някои учени обвинявам за това глобалното затопляне, но други опонират, че температурите на върха на планината не са над точката на замръзване. Ако искате да видите Килиманджаро по начина, описан в едноименния роман на Хемингуей, трябва да побързате, макар че от времето на легендарния писател (1936) досега, ледената покривка се е свила с 80%.

5. Индонезийският архипелаг

Учените предвиждат, че до 2080 година този красив архипелаг ще изгуби в битката с океана около 2 хиляди острова и 154 хиляди квадратни мили земя. Това включва 10% от Папуа и 5% от Ява и Суматра, Джакарта, която е построена на кръстопътя на няколко ниско разположени реки, не е изключение от тези прогнози. А те показват, че до 2050 около четвърт от града, чието население надминава това на Ню Йорк, ще изчезне в океана.

6. Южният и Северният полюс

Ледените шапки на двата полюса на планетата също са застрашени, въпреки огромните си размери. Антарктическият полуостров например вече е с 40% по-малко лед отпреди, като прогнозите са в следващите 20- 40 години ледът да изчезне напълно. Ледът е от особена важност за развитието на крила (вид зоопланктон), който пък е храна за китовете, тюлените и пингвините, чиято популация и без това вече е намаляла с около 70%.

В Арктика пък се наблюдават множество пукнатини в ледената покривка и активно топене на ледовете. И тук прогнозите не са никак оптимистични – според учените от НАСА снежната покривка на Северния полюс ще изчезне за няколко десетилетия

7. Мангровите дървета на Sundarbans

Най-голямата популация на мангрови дървета заема площ от 4 хиляди квадратни мили и е разположена на кръстопътя между реките Ганг, Брамапутра и Мегна, които от своя страна служат за граница между Индия и Бангладеш. Мангровите гори са дом на индийския тигър, който също е застрашен, заради неконтролируемото използване на природните ресурси в областта. Прогнозите на ЮНЕСКО са до края на века 75% от горите да изчезнат. И тъй като в природата всичко е свързано помежду си, върху тази екосистема влияние има дори изсичането на горите в Хималаите.

8. Мъртво море

Разположено на границата между Йордания и Израел, Мъртво море метра под морското ниво. Според учените за последните четири десетилетия водният басейн е изгубил около 1/3 от площта си. Една от причините за това е, че Йордания, Сирия и Израел използват водата, вливаща се в морето, за нуждите на стопанствата си, като я отбиват още преди тя да достигне басейна. Като резултат от това някогашните хотели, построени на брега на Мъртво море, днес се намират на почти два километра от сегашните му брегове.